Automatyzacja procesów w przedsiębiorstwach przemysłowych pomaga obniżać koszty produkcji i przyśpieszać wiele zadań, wykonywanych dotychczas ręcznie. Od długiego czasu mówi się coraz więcej nie tylko o wdrażaniu do firm nowoczesnych maszyn przemysłowych, ale i robotów. Sprawdź, jak działa robot przemysłowy.
Robot przemysłowy to innowacyjny sprzęt, dzięki któremu procesy produkcyjne są coraz bardziej zautomatyzowane i wyspecjalizowane. Robotyka zmienia przemysł w każdej branży, uzupełniając pracę ludzkich rąk i pozwalając na tworzenie coraz bardziej skomplikowanych produktów. Jakie zadania mogą realizować roboty przemysłowe?
Robot przemysłowy - jakie zadania może wykonywać?
Robot przemysłowy wygląda inaczej niż sądzi wiele osób. Jest to ramię przemysłowe robotyczne, które jest przeznaczone do wykonywania różnych zadań, wymagających precyzji i niezawodności. Duże ramię robotyczne jest w stanie przenosić ciężary o wadze do 10 kg, automatyzując różne procesy i zwiększając dokładność ich wykonania. Robot może współpracować z człowiekiem podczas wykonywania zadań związanych z dużym obciążeniem, na przykład w czasie pakowania, montażu dużych elementów w branży motoryzacyjnej, a także w trakcie układania towarów na paletach.
Dzięki robotom przemysłowym, przedsiębiorstwa produkcyjne mogą wdrażać nowe technologie i poszerzać ofertę towarów, bez nakładania na pracowników obowiązków niemożliwych do wykonania z powodu nadmiernego obciążenia fizycznego. Dotyczy to zwłaszcza precyzyjnego ustawiania i montowania elementów o dużej wadze. Robot przemysłowy może podnosić je i montować bez przerwy przez wiele godzin, natomiast człowiek potrzebowałby odpoczynku. Ponadto liczba kilogramów, jakie pracownik może podnieść w czasie 8 godzin pracy, jest ograniczona przepisami Kodeksu pracy.
Robot wsparciem dla każdej gałęzi przemysłu
Atutem robotów przemysłowych w formie ramienia produkcyjnego jest możliwość dowolnej konfiguracji urządzenia. Robot może wykonywać wiele różnych ruchów w określonym tempie, dlatego jego wykorzystanie jest wszechstronne. Ramię poradzi sobie zarówno w branży motoryzacyjnej, jak i elektronicznej oraz farmaceutycznej. Programowanie robota jest proste, dlatego poradzi sobie z nim nawet pracownik po podstawowym przeszkoleniu stanowiskowym. Ogranicza to konieczność zatrudniania programistów i innych specjalistów w dziale IT, którzy są obecnie jednymi z najwyżej wynagradzanych pracowników na całym świecie.
Artykuł partnera
Komentarze (0)