Wspólne zabawy z niemowlakiem

Udostępnij

Dziecko uczy się i poznaje świat głównie przez zabawę, jednak w pierwszych miesiącach swego życia potrzebuje do tego kompana w postaci rodzica. Wspólne zabawy to doskonały sposób, by poznać się wzajemnie, umocnić rodzinne więzi i zadbać o harmonijny rozwój naszej pociechy. Jak jednak bawić się z niemowlakiem?

O tym, jak ważne są zabawy z dzieckiem dla jego prawidłowego rozwoju, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Ćwiczą nie tylko jego ciało, ale również umysł. Co ważniejsze, aby móc bawić się z niemowlakiem, nie potrzebujemy wyszukanych gadżetów. Na rynku dostępne są jednak proste, a zarazem ciekawe zabawki, które potrafią zaabsorbować nie tylko dziecko, ale również samego rodzica.

Maty edukacyjne

W pierwszych tygodniach życia uwaga dziecka skupia się głównie na mamie. Z czasem jednak zaczyna być bardziej aktywne i wykazuje coraz większą ciekawość świata. W tym czasie doskonałym wyborem okaże się specjalna mata edukacyjna, która w odpowiedni sposób pobudza wszystkie zmysły naszej pociechy. Posiada bowiem mnóstwo atrakcyjnych wizualnie zabawek, które wiszą tuż nad główką dziecka. Dzięki temu nie musimy specjalnie starać się o zwrócenie jego uwagi.

O zakupie pierwszej maty edukacyjnej warto pomyśleć, gdy dziecko kończy drugi miesiąc życia. Jej zastosowanie sprawi, że najpierw będzie ono uważnie wpatrywało się we wszystkie kształty pojawiające się przed jego oczami, a następnie zacznie wyciągać do nich rączki.

To wszystko zachęci go do ruchu w kolejnych miesiącach. Dziecko zacznie przekręcać się na brzuch i próbować dosięgnąć wiszących zabawek. Wszystko to doskonale rozwinie funkcje motoryczne, słuch oraz wzrok dziecka. Znacząco rozbudzi także jego ciekawość. 

Oczywiście nie zapominajmy, że przebywanie na takiej macie to także doskonała zabawa, podczas której zacieśnia się nasza więź z maluchem. Decydując się na zakup takiej maty, zwróćmy uwagę na jej rozmiar. Powinna gwarantować swobodną zabawę, bez konieczności ciągłego przenoszenia dziecka. Materiał, z którego została wykonana musi być natomiast miły w dotyku i bezpieczny.

O przydatności maty decyduje także zestaw zamontowanych zabawek. Im więcej i im bardziej kolorowo, tym lepiej. Zabawki powinny być różne, tak aby dziecko się z nimi nie nudziło. Warto postawić również na elementy odtwarzające różnego rodzaju dźwięki.

Huśtawka dla niemowlaka

Przechodzimy do kolejnego produktu, który okaże się niezwykle przydatny podczas wspólnej zabawy, ale także na co dzień. Występują one w postaci specjalnych bujaczków i leżaczków, na których możemy wygodnie ułożyć dziecko. Przeważnie wykonywane są z miękkich, miłych w dotyku materiałów, dlatego nie musimy martwić się o komfort naszej pociechy.

Tak rozumiana huśtawka to idealne narzędzie do zabawy. Dziecko przez cały czas pozostaje w ruchu, co z pewnością nie umknie jego uwadze. Do tego wszystkiego należy dodać rozmaite maskotki, zabawki i inne atrakcyjne elementy, które są przyczepiane do huśtawki. Może być to grzechotka, pluszaki lub interaktywne zabawki – z pewnością w odpowiedni sposób zaabsorbuje one dziecko, pobudzając jego ciekawość.

To jednak nie wszystko. Tego typu bujaczki i leżaczki doskonale sprawdzają się podczas usypiania dziecka, a także wykonywania podstawowych czynności, takich jak karmienie. Dziecko na takiej huśtawce jest bezpieczne, dlatego możemy wykonywać obowiązki domowe bez obawy, że stanie mu się krzywda.

Na rynku znaleźć można także huśtawki z wieloma funkcjami dodatkowymi. Spośród nich wymienić można chociażby system automatycznego kołysania czy też odtwarzacz muzyki – może być to kołysanka lub piosenka, która okaże się doskonałym uzupełnieniem wspólnej zabawy. Do tego wszystkiego warto dodać wspomniane już pluszaki lub grzechotki, które najczęściej umieszczane są na specjalnym, wiszącym pałąku. W taki sposób wykonana huśtawka doskonale pobudzi nasze dziecko do aktywności, a w razie potrzeby utuli go do snu.

Kupując huśtawkę, warto zwrócić uwagę na materiał siedziska – powinno być ono miękkie i wygodne. Do tego wszystkiego należy dodać także mechanizmy regulacji położenia siedziska, pasy bezpieczeństwa oraz stabilną, antypoślizgową konstrukcję.

Wymienione wyżej produkty urozmaicą codzienną zabawę z dzieckiem. Ze względu na sposób ich wykonania, angażują dwie strony – zarówno pociechę, jak i rodziców. Dzięki temu doskonale zacieśniają wspólną więź, a do tego gwarantują mnóstwo świetnej zabawy. Wszystko to sprawia, że naprawdę warto zainteresować się ich zakupem, zwłaszcza że oferta rynkowa jest bardzo szeroka.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz