Jak rozróżnić metody szyfrowania?

Udostępnij

Zastosowanie szyfrów strumieniowych pozwala zaszyfrować osobno każdy ze znaków, który znajduje się w jawnym tekście.

Znak strumienia szyfrującego jest po wygenerowaniu go przekształcony. Można to zrobić wykorzystując funkcję XOR, która zawiera znak danych. W odróżnieniu od szyfrów blokowych w przypadku korzystania z szyfrów strumieniowych nie trzeba czekać na otrzymanie całego bloku danych. Przykładem szyfru strumieniowego, z którego korzysta się współcześnie jest RC4. Jest jeden z najbardziej popularnych szyfrów strumieniowych. Telefonia komórkowa wykorzystuje inny rodzaj, także bardzo popularny, szyfrów strumieniowych. Są to: A5/2 oraz A5/1. Używane w przeszłości szyfry monoalfabetyczne i polialfabetyczne także należą do szyfrów strumieniowych.

Typ szyfrowania

Poziom szyfrowania może być obsługiwany: Silne MPPE – to poziom 128 bitowy; IPSec DES – poziom 56 bitowy; standardowy MPPE – może być 40-, albo 56 bitowy; IPSec Triple DES – 3DES. Szyfry, które przeszły już do historii opierały się na niezwykle (z dzisiejszego punktu widzenia) prostych operacjach. Musiały być proste, gdyż szyfrowaniem i deszyfrowaniem wiadomości zajmował się człowiek. Dzisiaj robią to komputery, które wykonują obliczenia niezwykle szybko, a do tego są w stanie złamać każdy z historycznych szyfrów. Są jednak rodzaje szyfrów, do których nie jest konieczny komputer, a ich poziom bezpieczeństwa jest oceniany całkiem wysoko.

Rodzaje szyfrowania

Pamiętajmy, iż działająca w obcym kraju siatka szpiegowska może nie mieć dostępu do komputera. Mimo jego braku lub trudności z dostępem zaszyfrowane wiadomości muszą zostać przesłane bezpiecznie. Tego typu szyfr został opisany w książce „Cryptonomicon”, której autorem jest Neal Stephenson. Szyfr ten to Solitare.

Przykłady szyfrów nie wykorzystywanych obecnie

Szyfr podstawieniowy

Enigma

Szachownica Polibiusza

Szyfr przestawieniowy

Szyfr zmiennoprzesuwny

Gaderypoluki

Szyfr liczbowy.

Klasyczne metody szyfrowania

Kryptografia ma swoje korzenie w czasach Imperium Rzymskiego. Pierwszy system kryptograficzny został stworzony właśnie tam.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz