Czy warto stosować żarówki LED-owe?

Udostępnij

W poszukiwaniu oszczędności, a także nowoczesnych układów oświetleniowych, wiele osób decyduje się na żarówki LED, które cenione są miedzy innymi za doskonałą jakość generowane światła, a także ograniczenie poboru energii. Czy jednak rzeczywiście zawsze okażą się one dobrym wyborem?

Nie da się ukryć, że omawiana technologia przez bardzo długi czas była niezwykle mocno promowana, co oczywiście przełożyło się na jej obecną, wysoką popularność. Żarówki LEDowe wykorzystujemy już nie tylko jako oświetlenie pomocnicze lub dekoracyjne, ale coraz częściej jakoś główny system świetlny – zarówno w poszczególnych pomieszczeniach, jak i w całych domach lub mieszkaniach. Oczywiście możliwe jest to tylko w przypadków żarówek o określonej mocy, do czego jednak jeszcze dojdziemy.

Zalety żarówek LED

Ta największa i najczęściej powtarzana jest oczywiście związana z ich energooszczędnością, która pozwala nam znacząco zmniejszyć rachunki za prąd.

Oczywiście na samym początku uderzyć nas może dość wysoka cena omawianych żarówek. Jeżeli weźmiemy pod uwagę wyłącznie produkty, które mogą posłużyć nam w systemie oświetlenia głównego, musimy przygotować się na wydatek rzędu 20 złotych za jedną żarówkę, podczas gdy produkty standardowe okażą się nawet 4-krotnie tańsze. Wszystko to sprawia, że wyposażenie wszystkich domowych lamp i żyrandoli może nas kosztować nawet około 200 złotych, a nie 50 złotych, jak w przypadku modeli zwykłych.

Jest to jednak wyłącznie cena początkowa. Najważniejsze powinny okazać się dla nas koszty eksploatacyjne, związane z zużyciem prądu. Tu natomiast sytuacja się odwraca, ponieważ żarówki LED o mocy około 10 W kosztują nas mniej więcej 50 groszy za 8 godzin świecenia. Jak sprawa wygląda w przypadku produktów standardowych? Koszt wyniesie prawie 2 złote. Nieco lepiej wypadają odmiany energooszczędne, ponieważ ich koszty eksploatacyjne wyniosą około złotówki (oczywiście żarówki te będą droższe, kosztują przeważnie około 10 złotych za sztukę.

Łatwo więc wyliczyć, że różnica zakupu 10 żarówek w wysokości 150 złotych zostanie zniwelowana już po około 100 dniach. W ujęciu rocznym wszystkie produkty LED mogą okazać się prawie o 500 złotych tańsze niż żarówki tradycyjne i o ponad 180 złotych od odmian energooszczędnych.

To jednak nie wszystko, ponieważ żywotność odmian LED jest znacznie dłuższa od tej, którą mogą pochwalić się żarówki standardowe.

Kupujemy żarówkę LED – na co zwrócić uwagę?

Jeśli możliwość poczynienia poważnych oszczędności nas przekonała, powinniśmy zastanowić się, jakie dokładnie żarówki okażą się dla nas odpowiednie. To zaś wymaga przeanalizowania najważniejszych ich parametrów technicznych.

  • Moc i strumień świetlny. W przypadku technologii LED jest ona nieco zwodnicza. Jak bowiem podkreślaliśmy, omawiane żarówki pobierają znacznie mniej energii od produktów standardowych, dlatego w sklepach znajdziemy modele o mocy 4, 8 czy tez 10 W. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, iż są one bardzo słabe, niemniej ważniejsze od mocy w tym przypadku wydaje się być intensywność strumienia świetlnego, podawana w lumenach.

Dysponując tą wartością łatwo możemy przyrównać żarówki LEDowe do tradycyjnych. Produkty najsłabsze dysponują strumieniem o intensywności do 250 lumenów, odpowiadają więc one tradycyjnymżarówkom o mocy 25 W. Dalej mamy produkty do 500 lumenów (odpowiednik 40 W), do 1000 lumenów (odpowiednik 75 W) i do 1500 lumenów (odpowiednik 100 W). Znając te wyliczenia, łatwo możemy dopasować żarówkę do jej zadań.

  • Żywotność. Podawana w godzinach, informuje nas o tym, przez jaki czas żarówka będzie świeciła. W rzeczywistości wartości te rzadko się sprawdzają – czasem żywotność jest krótsza a czasem dłuższa. Wszystko to sprawia, że warto decydować się przede wszystkim na produkty uznanych firm.
  • Mocowanie. Musi zostać dopasowane do gwintu w lampie.
  • Temperatura barwowa. Podawana w Kelvinach. Im jest wyższa, tym zimniejsze będzie generowane światło.

Czy warto stosować oświetlenie LED?

Wbrew pozorom, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Z jednej strony musimy pamiętać o wspomnianych oszczędnościach, które w przypadku oparcia oświetlenia głównego na żarówkach LED mogą być bardzo wysokie, z drugiej jednak nie możemy zapominać o specyfice działania tych produktów.

Co prawda, tego typu żarówki rozświetlą się zaraz po włączeniu, co stawia je wyżej niż na przykład świetlówki, jednak generują one światło skupione, o charakterze punktowym. Dlatego też nie sprawdzą się one w dużych pomieszczeniach, w których to potrzebne jest światło rozproszone. Oczywiście na rynku znajdują się również modele LED o szerokim kącie świecenia, jednak nigdy nie będzie on tak szeroki, jak w przypadku produktów standardowych.

Drugim problemem może okazać się nieco zbyt ciemna barwa emitowanego światła w przypadku żarówek o niskiej wartości lumenów. Jeżeli więc chcemy wykorzystać technologię LED w oświetleniu głównym, dobór żarówek musi przebiegać w sposób przemyślany. Pamiętajmy też o tym, że potrzeba czasu, by się do nich przyzwyczaić. Oczywiście LEDy doskonale sprawdzą się także jako oświetlenie uzupełniające oraz dekoracyjne.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz