Jednym z podstawowych elementów wyposażenia kuchni jest zlewozmywak. Używany codziennie do mycia naczyń, przecedzania ugotowanych produktów czy też płukania warzyw i owoców z czasem może niszczeć. Jak zatem o niego dbać, aby długo zachował piękny wygląd?
Jak wyczyścić zlewozmywak?
Utrzymanie zlewozmywaka w dobrej kondycji nie wymaga pracochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie potrzeba nam również drogich preparatów czyszczących. Niektóre ze środków możemy nawet zrobić samodzielnie, wykorzystując produkty dostępne w każdej kuchni.
W pielęgnacji zlewozmywaka ważna jest jednak regularność. Jeśli będziemy zwracać na niego uwagę tylko od czasu do czasu, gdy jego powierzchnia będzie lepka od tłuszczu lub bardzo zabrudzona, możemy przyspieszyć procesy starzenia się tego elementu i sprawić, że nigdy nie odzyska swojego ładnego wyglądu. W tym wypadku nie pomoże nawet szorowanie zlewu drucianą szczotką. Może ona bowiem pozostawić na jego powierzchni mikro rysy, w których łatwo gromadzić się będą bakterie i brud. Regularność to zatem podstawa.
Pamiętajmy także o dostosowaniu sposobu pielęgnacji do rodzaju zlewozmywaka. Każdy materiał wymaga bowiem nieco innego podejścia. Najczęściej w naszych kuchniach znajdują się:
- zlewozmywaki stalowe – do ich wyczyszczenia z powodzeniem możemy używać większości detergentów i środków chemicznych dostępnych na rynku bez obaw o to, że zniszczą one powierzchnię zlewu.
Doskonale sprawdzą się również domowe sposoby walki z zabrudzeniami, na przykład mieszanina sody oczyszczonej z sokiem z cytryny, którą nakładamy na powierzchnię zlewozmywaka i po kilku minutach zmywamy. Dobre rezultaty przynosi również roztwór wody z octem w proporcjach 1:1. Wylewamy go na szmatkę lub gąbkę i przecieramy nią zlew.
Aby uniknąć powstawania nieestetycznych zacieków, warto pamiętać o przecieraniu zlewozmywaka do sucha po każdym myciu. Raz w miesiącu warto także nabłyszczyć jego powierzchnię, wykorzystując w tym celu oliwę z oliwek bądź olej jadalny.
W przypadku zlewozmywaków stalowych należy unikać używania substancji ściernych i gąbek drucianych. Mogą one bowiem powodować zarysowania, które oszpecą powierzchnię zlewu.
- zlewozmywaki kamienne i granitowe – wymagają zachowania pewnych środków ostrożności. Nie można na nich bowiem używać ostrych detergentów i chemikaliów. Substancje te mogą uszkodzić powierzchnię zlewu i sprawić, że stanie się ona matowa.
W celu wyczyszczenia zlewozmywaka kamiennego lub granitowego należy zatkać odpływ i nalać do komór gorącej wody. Do tak przygotowanego zlewu wrzucamy tabletkę do zmywarki, wsypujemy miarkę proszku do prania białych ubrań lub wlewamy kilka kropel płynu do mycia naczyń. Delikatnie mieszamy roztwór aż do momentu wytworzenia się piany i pozostawiamy go na całą noc. Następnego dnia spuszczamy wodę i opłukujemy zlew.
- zlewozmywaki emaliowane – wyczyścić możemy je domowym sposobem, wykorzystując sól i terpentynę. Składniki te mieszamy ze sobą i nakładamy na powierzchnię komór. Po kilku minutach opłukujemy dokładnie ciepłą wodą i wycieramy zlew do sucha.
Zlew emaliowany ma tendencję do żółknięcia. Aby temu zapobiec, po każdym użyciu zlewozmywaka, należy umyć go wodą z płynem do mycia naczyń. Przygotować możemy także specjalny roztwór, składający się ze szklanki octu i dwóch łyżek stołowych soli.
Jak czyścić baterię zlewozmywakową?
Zlew to nie tylko komory. Odpowiedniej pielęgnacji wymaga również bateria zlewozmywakowa. Często tworzą się na niej nieestetyczne zacieki. Problemem jest także kamień oraz osad z mydła, płynu do naczyń i innych środków chemicznych.
Aby nasza bateria lśniła czystością, musimy zaopatrzyć się w miękką ściereczkę i ocet. Taki zestaw wystarczy, by pozbyć się kamienia, zabrudzeń, zacieków i osadu z mydła. Ocet warto jednak rozpuścić w wodzie, aby nie uszkodził powłoki zlewu.
W przypadku baterii w kolorach patyny i mosiądzu octu lepiej unikać. Może być on przyczyną odbarwień. W takich sytuacjach najlepiej sprawdzi się płyn do mycia naczyń. Niezależnie od rodzaju baterii powinniśmy unikać preparatów z granulatem ściernym. Ich wykorzystanie może doprowadzić bowiem do tworzenia się rys.
Materiał partnera zewnętrznego
Komentarze (0)