Malowanie natryskowe – co warto wiedzieć?

Udostępnij

Malowanie natryskowe cieszy się coraz większą popularnością. Jest szybkie, wydajne i przynosi bardzo dobre rezultaty. Co jeszcze warto wiedzieć o tej technice, zanim zdecydujemy się na jej wykorzystanie, na przykład do malowania ścian w naszym domu?

Garść podstawowych informacji

Malowanie natryskowe, jak sama nazwa wskazuje, to technika polegająca na natryskiwaniu powierzchni farbą (lub inną substancją) pod ciśnieniem, przy czym strumień emulsji jest bardzo rozproszony – ma postać aerozolu, czyli niewielkich kropelek. Aby było to możliwe, potrzebny jest odpowiedni sprzęt, który rozbije kropelki farby za pomocą sprężonego powietrza.

Wśród podstawowych zalet malowania natryskowego wymienia się przede wszystkim:

 • szybkość procesu,
 • oszczędność farby,
 • łatwość malowania,
 • idealne wykończenie powłoki.

Nie dziwi zatem fakt, że ta technika wykorzystywana jest w malowaniu wielu różnorodnych powierzchni, w tym ścian, karoserii samochodów czy też wszelkiego rodzaju elementów drewnianych, ażurowych oraz posiadających skomplikowane kształty, w przypadku których użycie pędzla lub wałka byłoby czasochłonne i nie dałoby równomiernej powłoki.

Szczególnie istotną kwestią jest prawidłowe połączenie wszystkich urządzeń wchodzących w skład zestawu natryskowego. Przed aplikacją substancji do malowania nie możemy także zapomnieć o wykonaniu tak zwanego testu strumienia – na kawałek kartonu nanosimy farbę za pomocą sprzętu, upewniając się, czy ciśnienie w urządzeniu jest właściwe.

Jakich narzędzi potrzebujemy?

Malowanie natryskowe nie jest skomplikowaną techniką, jednak wymaga nieco doświadczenia w posługiwaniu się przyborami. Wśród niezbędnych urządzeń i akcesoriów wymienia się między innymi:

 • pistolet lakierniczy – to właśnie w nim substancja do malowania rozbijana jest na niewielkie kropelki. Po naciśnięciu spustu, uruchamiamy natrysk strumienia farby, bejcy lub kleju. Substancja pod dużym ciśnieniem wylatuje przez dyszę pistoletu i pokrywa całą powierzchnię.

Dzięki regulacji wielkości strumienia możemy określić jego kąt i siłę, co pozwala dostosować sprzęt do naszych potrzeb i rodzaju malowanej powierzchni. Wybierając pistolet lakierniczy, warto zwrócić uwagę na następujące parametry:

 • dopuszczalna lepkość – wskazuje, jak gęste mogą być płyny wlewane do pistoletu,
 • wydajność tłoczenia – zależy od niej szybkość pracy urządzenia,
 • pojemność zbiornika – wskazuje, ile płynu zmieści się jednorazowo w zbiorniku,
 • ciśnienie – zwykle oscyluje wokół 160-180 bar. Określa siłę rozpylania płynu przez pistolet,
 • kompresor – pozwala uzyskać wysokie ciśnienie rozpylanej farby. Do nieprofesjonalnego użytku zwykle wystarcza urządzenie o pojemności około 50 litrów,
 • przewód ciśnieniowy – łączy on pistolet lakierniczy z kompresorem. Powinien być odpowiednio giętki, dzięki czemu umożliwi pracę nawet w trudno dostępnych miejscach,
 • regulator ciśnienia – umieszcza się go między pistoletem a kompresorem. Powinien on wskazywać ciśnienie na poziomie 3 barów. To wartość optymalna.

Po zakończeniu prac należy dokładnie wyczyścić wszystkie narzędzia. Jest to niezwykle ważna czynność, o której nie możemy zapomnieć, gdyż zależy od niej trwałość sprzętu, a także jego prawidłowe działanie przy następnej aplikacji. Jeżeli używaliśmy farby emulsyjnej bądź produktu na bazie wody, do wyczyszczenia sprzętu użyjmy wody. W przypadku innych substancji, lepiej sprawdzi się rozpuszczalnik.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz