Jak wybrać stół do kuchni?

Udostępnij

Kuchnia to pomieszczenie, w którym wiele się dzieje. Przygotowujemy w niej posiłki i jemy je. Warto zatem zadbać o to, aby można to było robić przy stole. Na co zatem zwrócić uwagę podczas wyboru stołu do kuchni?

Jaki stół do kuchni?

Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jakim metrażem dysponujemy. O wiele większe możliwości mamy w przypadku dużej kuchni, gdzie większość stołów, niezależnie od kształtu, będzie optymalnie pasowała. Nieco więcej trudności będziemy mieć w przypadku niewielkiej kuchni. Nie oznacza to jednak, że nie znajdziemy optymalnego rozwiązania. Jeżeli dysponujemy:

  • małą kuchnią – wówczas najbardziej funkcjonalne będą stoły prostokątne lub kwadratowe. Z powodzeniem będziemy w stanie ustawić je przy ścianie, oszczędzając w ten sposób sporo miejsca. Opcje te sprawdzą się również w ciasnych kuchniach, zwłaszcza wariant prostokątny.

W tym przypadku dobrze sprawdzą się modele rozsuwane. Ich zaletą jest to, że możemy dostosować ich rozmiary w zależności od aktualnych potrzeb.

  • dużą kuchnię – wówczas kształt stołu nas nie ogranicza. Możemy zatem zdecydować się nie tylko na modele kwadratowe i prostokątne, ale również okrągłe. Te ostatnie sprawią, że wnętrze będzie optycznie większe. Są również wygodniejsze i bezpieczniejsze – nie mają ostrych narożników. Wymagają jednak odpowiedniej ilości miejsca, dlatego są odpowiednie do średnich i dużych kuchni.

W nowoczesnych kuchniach coraz popularne stają się stoły barowe, które często pełnią funkcję rozgraniczającą strefę kuchni od strefy salonu. Są one odpowiednie zarówno w przypadku niewielkich kuchni, jak i dużych. Prezentują się niezwykle efektownie. Nic więc dziwnego, że zyskują wierne grono zwolenników.

Wybierając stół do kuchni, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego kształt, ale również rozmiary. Dostosowuje się je do liczby osób, które siedzą przy stole. Każdy użytkownik powinien mieć do dyspozycji około 60 centymetrów.

Ważna jest również optymalna wysokość stołu kuchennego. Standardowe modele mają około 70-75 centymetrów. Jeżeli jednak chcemy się upewnić, że jest to dobre rozwiązanie Ekspert sklepu Meblujesz.pl radzi, aby usiąść przy stole i sprawdzić, czy możemy swobodnie oprzeć łokcie o blat. Jeśli tak, wysokość stołu jest optymalna

Istotna estetyka

Wybierając stół do kuchni, warto zadbać o to, aby pasował on do reszty umeblowania. Tylko wówczas nasza kuchnia będzie się prezentować schludnie i elegancko.

  • Jaki stół do jasnych mebli? Do jasnych mebli kuchennych warto wybrać jasny stół. W ten sposób uzyskamy harmonię we wnętrzu, a także optycznie powiększymy przestrzeń. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie dobrze w niewielkich kuchniach o nowoczesnym wystroju.

Ze stylem nowoczesnym zgodny jest jednak także inny wystrój, którego podstawą jest połączenie jasnych mebli z kontrastującym z nimi stołem. Może on mieć czarną barwę lub intensywny, wyrazisty kolor. Wówczas jednak powinien być lakierowany na wysoki połysk, co doda całości elegancji.

Jeżeli chcemy zaś, aby wnętrze prezentowało się klasycznie, wówczas warto się zdecydować na stół drewniany. Może być to wariant wykonany z litego drewna lub materiałów drewnopochodnych. Zależne jest to od naszych preferencji i dostępnego budżetu.

  • Jaki stół do ciemnych mebli? Aby dodać ciemnej kuchni nieco przytulności, warto zdecydować się na drewniany stół. Wprowadzi on do wnętrza nieco ciepła. Jeżeli zaś chcemy podkreślić minimalizm i surowość pomieszczenia, warto zdecydować się na wariant szklany lub metalowy.

W takim przypadku zastosowanie znajduje również zasada kontrastu. Możemy zatem bez przeszkód dobrać jasny stół do ciemnych mebli, byleby elementy te miały wspólny mianownik, na przykład materiał, z którego zostały wykonane.

Wybierając stół do kuchni, należy uwzględnić wiele istotnych kwestii, w tym przede wszystkim metraż i ergonomię wnętrza. Aspekty te determinują bowiem kształt i rozmiary stołu, jaki może znaleźć się we wnętrzu. Nie bez znaczenia jest również materiał użyty do produkcji stołu. Wpływa on bowiem na trwałość i estetykę danego modelu.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz