Światła oparte na LED-ach posiadają szereg zalet w porównaniu do klasycznie rozumianych źródeł światła. LED-y co prawda nie są tańsze od żarówek, ale za to są o wiele bardziej wytrzymałe (niski prąd zasilania), a także - zużywają znacznie mniej energii. Trzeba również przyznać, że światło emitowane przed lampy LED jest znacznie zdrowsze (dostępne w szerszym spektrum), niż w przypadku klasycznych źródeł światła (popularne świetlówki wypadają tu najsłabiej).
Budowa i zasada działania modułów LED
Moduł LED jest następcą tak zwanych listew ledowych. Moduł ten zawiera w sobie zespół diod LED, zasilanych przez ustabilizowane źródło napięcia i obsługiwanych przez specjalny układ elektroniczny (sterownik). Moduł LED jest więc doskonałym źródłem światła, gdyż zapewnia stabilne oświetlenie, które na dodatek charakteryzuje się równomiernością i jednorodnością.
Najważniejsze zastosowania modułów LED-owych
Moduły LED, ze względu na swoją charakterystykę, mogą mieć przeróżne zastosowanie. Oto przykłady miejsc, w których możemy je spotkać.
1. Akwaria i terraria - oświetlenie akwariów i terrariów musi być jednolite. Co więcej - musi ono jak najlepiej symulować światło naturalne. Dzięki temu zarówno zwierzęta, jak i rośliny znajdujące się wewnątrz nich mogą funkcjonować o wiele lepiej, w oparciu o naturalny system biologiczny.
2. Reklamy zewnętrzne - moduły LED charakteryzują się długim czasem świecenia, bez konieczności wymiany źródła światła. Dzięki temu można stosować je jako oświetlenie reklam zewnętrznych. Z jednej strony, zapewniają one tak potrzebne w tym przypadku oświetlenie o jednorodnym i długotrwałym charakterze a z drugiej - są odporne na działanie wilgoci.
3. Inscenizacja architektury - moduły LED bardzo często są stosowane w zewnętrznym oświetleniu architektury. Dzięki swemu charakterystycznemu światłu, doskonale podkreślają one konkretne jej elementy, jednocześnie charakteryzując się wysoką niezawodnością i odpornością na czynniki zewnętrzne.
4. Dom - coraz częściej moduły LED wykorzystuje się również w zaciszu domowym. Charakterystyczna, naturalna barwa światła sprzyja codziennemu funkcjonowaniu i utrzymaniu dobowego zegara biologicznego. Ponadto światło te ze względu na swoja jednorodną barwę sprawdza się np. przy czytaniu, nie doprowadzając do zmęczenia oczu.
5. Ogrody - moduły LED Samsung bardzo często wykorzystuje się także i w ogrodnictwie. Dzięki specyficznym efektom świetlnym, jeszcze bardziej podkreślają one naturalne piękno ogrodu.
Gdzie jeszcze przydadzą się nam moduły LED?
1. Moduły LED doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie wymaga się niecodziennych efektów świetlnych.
2. Moduły oparte na diodach LED wykorzystuje się również w charakterze punktowych świateł orientacyjnych, na przykład w drodze do domu bądź w ogrodzie.
3. Oświetla się nimi punkty, które z różnych powodów mają być dodatkowo podświetlone (np. szafki w sypialni). W tym przypadku, stosuje się zwykle moduły małej mocy.
Podsumowując, moduły LED to urządzenia o bardzo bogatym zastosowaniu, których stosowanie wiąże się z wieloma korzyściami. Zwłaszcza, jeśli chodzi o aranżację i dekorację wnętrz i otoczenia budynków. Osoby zainteresowane tematyką modułów LED odsyłamy na stronę polskiego producenta tych urządzeń: goq-led.pl. Znajdziecie tam zarówno obszerny wybór modeli produktów LED, jak i kontakt do specjalistów, którzy w razie potrzeby pomogą Wam dopasować odpowiednie urządzenie do Waszych wymagań.
Materiał partnera zewnętrznego
Komentarze (0)