Prezent na komunię – a może komputer?

Udostępnij

Popularne „blaszaki” są coraz częściej wybierane przez rodziców chrzestnych na prezent komunijny. Są to bowiem urządzenia, które znajdują aprobatę u większości dzieci. Jaki jednak model wybrać, by reakcja była rzeczywiście pozytywna?

Jaki komputer wybrać?

Ze względu na bardzo szeroką ofertę rynkową, odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Pod uwagę musimy wziąć nie tylko wydajność elementów wchodzących w skład zestawu, ale również przyjęty budżet i zainteresowania dziecka.

Na początek warto określić, ile jesteśmy w stanie poświęcić na komputer.. W sklepach znaleźć można zestawy gamingowe, multimedialne, a także typu All-In-One. Ile za to wszystko trzeba zapłacić? Możliwości jest sporo – analizując ofertę rynkową, końcowe koszty wynieść mogą od tysiąca do nawet kilkunastu tysięcy złotych. W niniejszym tekście postaramy się złożyć prezent na komunię do 2000 złotych. Czy jest to możliwe?

Co powinno wejść w skład zestawu komputerowego?

Jeszcze raz warto podkreślić, że interesuje nas nie tylko sam komputer, ale również wyposażenie dodatkowe, bez którego jego obsługa okazałaby się niemożliwa. Naszą wyliczankę zaczniemy od najważniejszych podzespołów.

  • Procesor – szczególnie istotny element, od którego często rozpoczyna się składanie zestawu komputerowego. Jeżeli chcemy zmieścić się w przyjętym budżecie, a jednocześnie zależy nam na płynnej i stabilnej pracy systemu operacyjnego oraz najważniejszych programów, powinniśmy celować w modele co najmniej dwurdzeniowe, których taktowanie przekracza próg 2.5 GHz.

Analizując ofertę rynkową, polecić można między innymi model AMD Ryzen 3 1200, który nie dość, że jest czterordzeniowy (taktowanie 3.1 GHz), to jeszcze występuje w bardzo atrakcyjnej cenie. W sklepie Morele.net zakupić można go już za 336,40 zł. Pozostały budżet – 1663,60 zł.

  • Pamięć RAM – nawet najlepszy układ CPU nie pomoże, jeżeli nie zdecydujemy się na odpowiednią ilość pamięci RAM. Szczególnie polecane są kości DDR4, zapewniające szybkie działanie i niewielki pobór energii. Do naszego zestawu dołączamy kość Kingston HyperX FURY 4GB o częstotliwości taktowania 2400 MHz. Cena? 188,27 zł. Pozostały budżet – 1475,33 zł.
  • Karta graficzna – jeżeli chcemy, aby złożony przez nas komputer był w stanie poradzić sobie z grami komputerowymi, przynajmniej tymi najmniej wymagającymi pod względem sprzętowym, powinniśmy celować w modele dedykowane. Obsługę wielu gier dostosowanych do dzieci w wieku komunijnym zapewni karta Asus GeForce GT 1030, która kosztuje 405,76 zł. Pozostały budżet – 1069,57 zł.
  • Płyta główna – wszystkie powyższe podzespoły muszą zostać do czego podłączone. W przypadku naszego zestawu, funkcję tę będzie pełniła płyta główna ASRock AB350M za 199 zł. Pozostały budżet – 870,57 zł.
  • Dysk twardy – dysponując budżetem w wysokości 2 tysięcy złotych, warto decydować się na modele HDD, które są tanie i oferują przyzwoitą pojemność. W naszym zestawie dobrze sprawdzi się dysk Toshiba P300 500 GB. Cena – 146,51 zł. Pozostały budżety – 724,06 zł.
  • Zasilacz – często bagatelizowany element, który jednak ma ogromne znaczenie dla każdego zestawu. Powinien dysponować mocą, która okaże się wystarczająca, by obsłużyć wszystkie podzespoły. My postawiliśmy na zasilacz SilentiumPC Vero L2 600W, którego cena wynosi 219 zł. Pozostały budżet – 505,06 zł.
  • Obudowa – wszystko zamykamy w obudowie, która powinna być oczywiście kompatybilna z całym zestawem. Uwagę należy zwrócić zwłaszcza na format płyty głównej. Do wybranych przez nas elementów pasuje obudowa SilentiumPC Brutus M10 za 99 złotych. Pozostały budżet – 406,06 zł.
  • System operacyjny – uzupełnieniem naszej specyfikacji będzie system operacyjny. Pozostałe pieniądze okażą się wystarczające, by zakupić oprogramowanie Microsoft Windows 10 Home za 369 złotych.

Po złożeniu komputera, zostanie nam 37,06 zł, co wystarczy nam, by dokupić najprostszą klawiaturę oraz myszkę.

Do czego komputer do 2000 złotych?

Skoro wiemy już, jaki komputer na komunię jesteśmy w stanie złożyć, warto zastanowić się, na co przedstawioną konfigurację stać.

Biorąc pod uwagę możliwości, jakie prezentuje procesor, komputer ten okaże się doskonały do nauki. Poradzi sobie bowiem z obsługą wszystkich najważniejszych programów, włącznie z pakietem biurowym. Nie powinien mieć problemów również z odtwarzaniem filmów, surfowaniem po sieci czy też obsługą niektórych gier, na przykład Minecrafta.

Co ważne, złożony zestaw może być dość swobodnie rozwijany w następnych latach, kiedy to wymagania stawiane przez różnego rodzaju programu podwyższą się. Zawsze można bowiem dokupić pamięć RAM, wymienić kartę graficzną czy też zakupić pojemniejszy lub szybszy dysk twardy. Wszystko to sprawia, że taki komputer okaże się bardzo trafionym prezentem na komunię.

 

Materiał zewnętrzny

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz