Czy soczewki kontaktowe to wybór dla Ciebie?

Udostępnij

Problemy ze wzrokiem dotykają ponad 70% społeczeństwa – statystyki w tym względzie są nieubłagane. Większość z osób z tym problemem jako sposób korekcji wzroku wybiera okulary. Jednakże popularność soczewek kontaktowych jest z roku na rok coraz większa. Dzieje się tam zarówno dzięki coraz lepszym i bardziej przyjaznym dla oczu produktom, jak też i z tego prostego powodu, że soczewki kontaktowe są po prostu wygodne i funkcjonalne. Co musicie o nich wiedzieć, jeśli zastanawiacie się nad taką właśnie formą korekcji wad refrakcji?

Soczewki kontaktowe są dla każdego

Dokładniej rzecz biorąc – prawie dla każdego. Korygują bowiem wszystkie najpowszechniejsze wady wzroku. Zalicza się do nich dalekowzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm i prezbiopię. Używać ich mogą osoby w każdym wieku. Soczewki kontaktowe z powodzeniem nosić mogą dzieci, zazwyczaj około 7-8 roku życia radzą sobie z zakładaniem ich samodzielnie. Korzystają z nich również osoby w wieku dojrzałym i seniorzy – wiek nie jest tu żadnym problemem. Natomiast prawdą jest, że czasami zdarzają się przeciwwskazania do noszenia soczewek , wynikające np. z alergii czy chorób ogólnoustrojowych. Są one jednak rozpoznawane w czasie wizyty u optometrysty, która jest konieczna, zanim pierwszy raz odwiedzicie sklep z soczewkami. Nie każdy wie, ale nie powinno kupować się ich bez wcześniejszego badania wzroku i przepisania recepty. Nawet jeśli ma się aktualną receptę na szkła okularowe – te dwa sposoby korekcji różnią się, co może wpływać na inną moc optyczną obu tych  pomocy optycznych.

Zalety soczewek kontaktowych

Do zalet tego sposobu korygowania wzroku zazwyczaj zalicza się po prostu wygodę dla osoby używającej jej, połączoną z wysoką funkcjonalnością szkieł kontaktowych. Mogą one korygować wady wzroku w bardzo szerokim zakresie – większość osób może korzystać z gotowych soczewek, a jeśli nie jest to możliwe, to da się także zamówić soczewki pod indywidualne parametry.

Soczewki mają tę zaletę, że są odporne na warunki atmosferyczne, nie parują, nie moczy ich deszcz czy śnieg. Nie jest im też straszna praktycznie żadna codzienna aktywność fizyczna. Ponieważ są umieszczone na oku, to nie spadają przy gwałtownych ruchach wykonywaniu ćwiczeń fizycznych bądź uprawianiu sportu. To właśnie może zdarzyć się okularom, których nie można też nosić z niektórymi kaskami, maskami czy goglami. Soczewki dają także lepszą jakość widzenia, głównie peryferyjnego, które w okularach jest ograniczone.

Jaki rodzaj soczewek wybrać?

Dostępne na rynku szkła kontaktowe można dzielić według różnych kryteriów, ale najważniejszy z punktu widzenia użytkownika jest czas, przez jaki można ich używać.

Jednodniowe szkła kontaktowe (np. soczewki Dailies) zakładane są rano, noszone do wieczora, następnie zdejmowane i wyrzucane. Nie wymagają więc żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Są one często wybierane także przez osoby noszące na co dzień okulary – np. na trening, koncert czy mecz, kiedy okulary mogą nie być zbyt komfortowe czy bezpieczne.

Soczewki o przedłużonym czasie użytkowania to zwykle modele miesięczne. Takie mogą być używane do 30 dni. Dostępne są w trybie dziennym – wtedy zakłada się je rano, zdejmuje wieczorem – lub całodobowym. Te ostatnie można nosić bez zdejmowania nawet przez kilka dni. Po zdjęciu wszystkie soczewki wielokrotnego użytku wymagają przemycia w płynie pielęgnacyjnym i umieszczenia w specjalnych pojemniczkach. Nie jest to jednak czynność bardzo czasochłonna, a umożliwia korzystanie z bardzo skutecznej metody korygowania wzroku – w dodatku w naprawdę atrakcyjnych cenach.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz