Przede wszystkim decydując się na kupno mieszkania, trzeba zdecydować czy ma być to mieszkanie z rynku pierwotnego, czy rynku wtórnego. Pierwotny rynek oferuje nowe mieszkania, z kolei rynek wtórny oferuje mieszkania już wcześniej użytkowane. Mieszkania od dewelopera są o tyle dobre, że ma się pewność, że nic nie jest w nich zepsute. Wszystko jest nowe, tak więc stan techniczny jest tak naprawdę nienaruszony. Oczywiście mieszkania te są również znacznie droższe.
Ostatecznie więc kupując nowe mieszkanie należy zwrócić jedynie uwagę na lokalizację i sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Może okazać się tak, że przykładowo cena mieszkań jest zaniżona, ponieważ za parę lat planowana jest tam budowa jakiegoś obiektu, który może sprawić, że mieszkanie w tym miejscu będzie uciążliwe. Może to być jakiś zakład przemysłowy, wysypisko śmieci, albo inne obiekty emitujące nieprzyjemne zapachy bądź hałas. Warto również sprawdzić dostęp do komunikacji miejskiej, aby nie było większego problemu z przemieszczaniem się do centrum i z powrotem, w momencie kiedy nie będzie możliwe skorzystanie z samochodu.
Przy kupowaniu mieszkań z rynku wtórnego jest nieco większy problem. Oczywiście mieszkania takie są znacznie tańsze, jednak przed zdecydowaniem się na kupno należy sprawdzić dokładnie stan techniczny budynku i samego mieszkania. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy instalacje nie są przestarzałe. Jeżeli są przestarzałe, to ostatecznie może być tak, że będzie trzeba je w najbliższym czasie wymienić, co będzie generowało dodatkowe koszty. Ponadto należy sprawdzić stan podłóg i zwrócić uwagę na okna. Wymiana podłóg i kupno okien również generuje bardzo duże koszty. Nawet jeżeli mieszkanie wygląda dobrze, to nie oznacza to, że jego stan jest naprawdę dobry. Sprzedaż mieszkań dla wielu jest sztuką. Z racji tego, że właściciel chce bardzo szybko sprzedać mieszkanie, to ukrywa jego najgorsze wady. Często osoba, która nie posiada żadnej wiedzy o budowlance, nie będzie w stanie ich wykryć. Dlatego też bardzo dobrym sposobem jest wybranie się na oglądanie mieszkań z osobą, która się na tym zna. W ten sposób można uniknąć konieczności płacenia dodatkowych kosztów.
Przed kupnem wybranego mieszkania (Kraków zob. Taniemieszkania.pl), należy również sprawdzić jego stan prawny. Może okazać się tak, że na nieruchomości ciążą jakieś ograniczone prawa rzeczowe, takie jak hipoteka. Warto pamiętać o tym, że prawa takie przechodzą wraz z nieruchomością na kolejnego właściciela. Ostatecznie więc można kupić z nieruchomości również długi hipoteczne. Oprócz tego należy sprawdzić, czy na nieruchomości nie ciążą również jakieś służebności, albo współwłasność. Jeżeli wszystkiego nie sprawdzi się dokładnie, to może się okazać, że kupimy tylko jakąś część nieruchomości, a nie jej całość. Takie informacje bez problemu można sprawdzić w księdze wieczystej nieruchomości. Warto przed kupnem mieszkania poprosić o numer takiej księgi i wszystko bardzo dokładnie sprawdzić. Księgi takie są ogólnodostępne.
Artykuł sponsorowany
Komentarze (0)