Gdzie i jak kupić winiety na Węgry?

Udostępnij

Węgry to bardzo interesujący oraz coraz częściej wybierany przez Polaków kierunek wyjazdów wakacyjnych i nie tylko. Kraj ten przyciąga turystów piękną przyrodą i dużą liczbą atrakcji, na czele których stoi stolica Budapeszt i słynne jezioro Balaton. Wiele osób decyduje się na zwiedzanie Węgier samochodem, jest to bowiem bardzo praktyczne i wygodne rozwiązanie. Jeśli planujemy podróż do Chorwacji, Bułgarii czy Rumunii, najkorzystniejsze trasy również wiodą przez Węgry. Należy jednak pamiętać o tym, że aby korzystać z  niektórych dróg w tym kraju, trzeba mieć wykupione winiety. W artykule odpowiemy na pytanie: gdzie i jak można kupić winiety na Węgry?

Winiety Węgry 2018 - podstawowe informacje

Winiety w Węgrzech obowiązują na ponad 1200 km autostrad i dróg szybkiego ruchu. Są one sprzedawane na różne okresy: 10 dni, miesiąc lub rok. Winieta wykupiona na rok traci swoją ważność 31 stycznia następnego roku. Istnieje także możliwość wykupienia rocznej winiety regionalnej, która jest odpowiednio tańsza, ale obowiązuje na ograniczonym terenie - jednym komitacie, który jest węgierskim odpowiednikiem województwa.

W 2018 roku nie podniesiono stawek za winiety, koszt najtańszej 10-dniowej  dla samochodu osobowego wynosi 42 zł. Winiety można kupić na przejściach granicznych lub na stacjach benzynowych - w takim wypadku potrzebny jest tylko numer rejestracyjny pojazdu. Istnieje też możliwość ich zakupu poprzez internet.

winiety

Winiety na Węgry - jak je kupić online?

Od 2017 roku winiety na Węgrzech są sprzedawane w wersji elektronicznej (nie ma już naklejek na szybę). Ich zakup przez internet to szybka i prosta metoda, dzięki której można bez przeszkód poruszać się po węgierskich drogach. Zakupu można dokonać nawet przez Internet.

Przed zakupem należy się zarejestrować, ułatwia to cały proces i pozwala w dowolnym momencie sprawdzić ważność winiety. Przy rejestracji musimy podać wszystkie niezbędne dane. Gdy konto zostanie utworzone, wystarczy wybrać odpowiedni typ winiety i dokonać płatności. Gdy zapłata zostanie zaakceptowana, zostaniemy przekierowani na stronę z gotową winietą. Wystarczy ją wydrukować i można ruszać w podróż. Należy pamiętać, że potwierdzenie zakupu jesteśmy zobowiązani przechowywać przez dwa lata.

Winiety na Węgry - kary za ich brak

Winiety na Węgrzech są sprawdzane elektronicznie, dlatego jeśli przejedziemy przez płatny odcinek drogi bez dowodu wniesienia opłaty, możemy być pewni, że otrzymamy za to mandat. Kary za brak winiet w przeliczeniu wynoszą kilkaset złotych. Ich wysokość jest uzależniona od tego, w jakim terminie uregulujemy płatność, jeśli zrobimy to w ciągu 30 dni zapłacimy mniej. Jak widać bardzo trudno uniknąć kary za brak winiety, dlatego warto odpowiednio wcześniej pomyśleć o jej zakupie, kupić ją przez internet lub bezpośrednio na miejscu i nie martwić się dodatkowymi kosztami oraz karami.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz