Aneks kuchenny – jak go urządzić i wyposażyć, by był wygodny i funkcjonalny?

Udostępnij

Aneks kuchenny, w odróżnieniu od oddzielnej kuchni, jest dość mocno wyeksponowany, a przy tym bywa trudny w aranżacji i użytkowaniu. Mimo to jest to coraz powszechniej stosowane rozwiązanie i to nie tylko w małych mieszkaniach, ale również w domach i apartamentach. O co należy zadbać przy urządzaniu aneksu kuchennego? Po jakie urządzenia sięgnąć i o czym pamiętać?

Priorytetem dla wielu osób jest estetyka

Aneks kuchenny jest częścią przestrzeni dziennej, jest cały czas widoczny z salonu, dlatego powinien być urządzony w sposób staranny i estetyczny. Meble kuchenne do aneksu powinny w jakimś stopniu nawiązywać do aranżacji salonu, by całość miała spójny charakter.

To samo tyczy się urządzeń AGD. Ich funkcjonalność jest wciąż bardzo istotna, ale dla wielu osób to właśnie estetyka jest kluczowa przy aranżowaniu aneksu kuchennego. Odpowiednim wyborem są więc urządzenia AGD do zabudowy, które są dyskretne, efektowne i stylowe, ale niektóre urządzenia wolnostojące również mogą być dobrym wyborem.

Usuwanie zapachów i pary wodnej jest niezwykle istotne

Jedną z największych bolączek w kuchniach w aneksie jest kiepska wentylacja. Jeśli w części kuchennej znajduje się okno, można ją wspomóc poprzez jego otwarcie, ale trudno wyobrazić sobie takie działanie zimą. Właśnie dlatego najrozsądniejszym wyborem jest wybór dobrego okapu kuchennego. https://www.morele.net/wiadomosc/okap-kuchenny-jak-wybrac-jaki-najlepszy-polecane-modele/391/

W aneksie sprawdzą się różnorodne modele – warto uzależnić to od miejsca usytuowania kuchenki, jak również od specyfiki pomieszczenia. W sytuacji, gdy nie mamy dostępu do oddzielnego kanału wentylacyjnego, możemy skupić się na urządzeniach, które mogą działać w obiegu zamkniętym (jako pochłaniacze). Nie będzie to aż tak skuteczne, jak wyciągnięcie zapachów i pary wodnej i odprowadzenie ich do przewodu wentylacyjnego, ale i tak warto zastosować pochłaniacz, gdy nie ma innej możliwości.

Jeśli w kuchni jest dostęp do kanału wentylacyjnego i znajduje się on w pobliżu kuchenki, mamy znacznie większy wybór. Możemy sięgnąć praktycznie po dowolny okap i podłączyć go w trybie wyciągu, by odprowadzał wszelkie zapachy i parę wodną prosto do wentylacji. Tak działa, na przykład, popularny okap kominowy, który świetnie wygląda zawieszony pomiędzy szafkami górnymi. Okapy kominowe są, z resztą, bardzo wydajne, niedrogie i efektowne i mogą stanowić świetną ozdobę kuchni. https://www.morele.net/agd/agd-do-zabudowy/okapy-kominowe-265/

Warto sięgać po ciche urządzenia AGD

Kuchnia w aneksie to nie tylko potencjalny problem z zapachami, które rozprzestrzeniają się po salonie, ale też z dźwiękami, które utrudniają innym domownikom codzienne czynności. W zamkniętej, oddzielnej kuchni, wystarczy zamknąć drzwi, by ograniczyć hałas, a na otwartej przestrzeni jest to niemożliwe. By ograniczyć mankamenty dźwiękowe, jakie wiążą się z użytkowaniem kuchni w aneksie, należy bardzo starannie dobierać urządzenia AGD.

Każdy sprzęt AGD posiada kartę informacyjną i opis techniczny, z którego dowiemy się, jakie są wszelkie parametry techniczne urządzenia – w tym także jego głośność. Natężenie dźwięku, jakie występuje podczas pracy urządzenia, jest podawane w decybelach (dB) - im niższe, tym lepiej, ale warto zdawać sobie sprawę z faktu, że producenci podają tę wartość jako uśrednione odgłosy pracy urządzenia albo jako głośność urządzenia w najniższym trybie pracy (tak jest szczególnie przy okapach). Niektórzy udostępniają bardziej szczegółowe informacje i podają zakres głośności urządzenia (na przykład od 40dB do 55 dB), co pozwala najlepiej zorientować się w tym temacie i podjąć dobrą decyzję zakupową.

Aranżacja, urządzenie i wyposażenie aneksu kuchennego to duże wyzwanie, gdyż trzeba pogodzić kwestie estetyczne, praktyczne i funkcjonalne oraz sprawić, że aneks i użytkowane w nim urządzenia nie będą uciążliwe dla domowników, którzy przebywają w otwartej przestrzeni dziennej. Właśnie dlatego warto przemyśleć ten temat gruntownie i sięgać po dobre urządzenia AGD, które nie emitują głośnego hałasu i skutecznie ułatwiają gotowanie w aneksie kuchennym.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz