AGD do zabudowy – czy to wyłącznie modny trend, czy praktyczne rozwiązanie godne polecenia?

Udostępnij

 

Wybierając meble i urządzenia kuchenne warto zwrócić uwagę zarówno na ich odpowiednią estetykę, jak również na to, czy są rozwiązaniami funkcjonalnymi i praktycznymi. To szczególnie ważne w przypadku sprzętu AGD, jak lodówka i piekarnik. Czy moda na sprzęt do zabudowy to tylko kwestia estetyki, czy też te urządzenia faktycznie są lepsze od sprzętów wolnostojących?

 

Potrzeba ukrycia nadmiaru sprzętów – zabudowa zapewnia harmonię wizualną

Dziś coraz więcej osób ma w swoich domach otwarte kuchnie, co skutkuje tym, że poszukiwane są przede wszystkim rozwiązania zapewniające wizualny ład i spójną estetykę. Zabudowa kuchenna z ukrytymi sprzętami AGD wygląda jednolicie i bardzo elegancko. Design zabudowanych urządzeń AGD nie gryzie się wówczas z kolorystyką i stylem mebli, a pochowane sprzęty pełnią przecież te same funkcje, co ich wolnostojące odpowiedniki. Jednak AGD do zabudowy wybiera się nie tylko z potrzeby ukrycia sprzętów, bo przecież ogromną popularnością cieszą się, na przykład, piekarniki i kuchenki mikrofalowe w zabudowie, które pozostają cały czas widoczne. W tym wypadku duże znaczenie mają również kwestie praktyczne.

Piekarnik do zabudowy – eleganckie i funkcjonalne rozwiązanie do każdej kuchni

Piekarniki, które można umieścić w zabudowie kuchennej cieszą się bardzo dużą popularnością, gdyż łączą w sobie elegancką estetykę i wysoką funkcjonalność. Do największych atutów takiego rozwiązania należą poniższe kwestie:

  • Piekarnik można umieścić w kuchennej zabudowie pod blatem lub w wysokich szafkach kuchennych, co daje dużą swobodę przy kreowaniu kuchennej przestrzeni. Rozwiązanie pod blatem jest zbliżone pod względem funkcjonalności do urządzenia wolnostojącego, ale ma tę przewagę, że wówczas, gdy równocześnie coś pieczemy oraz gotujemy, to nie musimy stać przy kuchence, a jednocześnie opierać się o ciepły piecyk. Wysoka zabudowa umożliwia usytuowanie piekarnika na takiej wysokości, że wygodnie otwiera się drzwiczki, zagląda do środka i wyjmuje potrawy bez konieczności schylania się i dźwigania.
  • AGD w zabudowie wygląda bardzo subtelnie, nie przyciąga uwagi aż tak, jak sprzęty wolnostojące, a to szczególnie istotne w kuchniach urządzanych w konkretnym, bardzo wyrazistym stylu (na przykład loft lub rustykalnym).
  • Piekarniki w wysokiej zabudowie znajdują się poza zasięgiem małych dzieci – mniejsze ryzyko dotknięcia ciepłej szyby lub nawet otworzenia drzwiczek przez dziecko.

Lodówka w zabudowie – dyskretne przechowywanie żywności kosztem niektórych funkcji

Wolnostojące lodówki posiadają szereg nowoczesnych i ciekawych funkcji, które raczej nie bywają dostępne w meblach do zabudowy. Mowa o różnorodnych panelach sterujących i dozujących, jakie bywają usytuowane na drzwiach takich lodówek. Mimo to lodówki do zabudowy cieszą się bardzo dużą popularnością i to nawet bez względu na to, że ich pojemność jest nieco mniejsza ze względu na to, że muszą zmieścić się w szafce.

Lodówki w zabudowie zupełnie nie rzucają się w oczy – jedynym znakiem, że w danej szafce kryje się lodówka jest fakt, że zastosowano w niej kratkę wentylacyjną. Lodówka, którą ukryto w szafce jest praktyczna także dlatego, że w zabudowanej kuchni łatwiej jest utrzymać porządek. Wolnostojące sprzęty AGD są duże i ciężkie i trudno je odsunąć, by pod nimi odkurzyć, a w przypadku lodówki, która stoi obok blatu wiadomo, że co jakiś czas wpadają pod nią i za nią różne okruchy. W przypadku AGD w zabudowie ten problem praktycznie nie występuje.

AGD w zabudowie – czy warto?

Jeśli zastanawiamy się nad aranżacją kuchni i nad tym, czy zastosować w niej AGD w zabudowie, warto poznać listę mankamentów takiego rozwiązania:

  • AGD w zabudowie jest mniejsze od standardowego – dzieje się tak dlatego, że piekarnik czy lodówka muszą zmieścić się w standardowej szafce do zabudowy. Różnice pojemności tych sprzętów wydają się niewielkie, ale może to mieć znaczenie w przypadku domów, w których mieszka wiele osób.
  • AGD do zabudowy bywa także droższe od wolnostojących urządzeń – ceny są rozbieżne szczególnie w przypadku drobnego AGD do zabudowy, jak ekspres ciśnieniowy i mikrofalówka.
  • AGD do zabudowy trudno wymienić, naprawić, zmodyfikować – wymaga to nieco więcej wysiłku, a często także interwencji fachowców.

Mimo tych mankamentów warto wziąć pod uwagę zakup AGD do zabudowy. Nad powyższymi minusami górują zalety takiego rozwiązania, a najważniejsze z nich to:

  • Estetyka – AGD ukryte lub częściowo ukryte w szafkach wygląda elegancko i stylowo.
  • Wygoda użytkowania – piekarnik w wysokiej zabudowie lub mikrofalówka na odpowiedniej wysokości są łatwiejsze w obsłudze i bezpieczne, gdy w domu są dzieci.
  • Łatwe sprzątanie w kuchni ze spójną zabudową – jednolita zabudowa ułatwia utrzymanie czystości. W kuchni jest wówczas mniej zakamarków, w których gromadziłby się kurz i paprochy.

Decyzja o wyborze i zakupie AGD nie jest prosta. Możliwości jest wiele, a budżet na ogół jest w pewnej mierze ograniczony. Wybór AGD wolnostojącego będzie tańszy, ale za to sprzęty do zabudowy zapewnią znacznie bardziej estetyczny efekt finalny.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz