Każdy marzy o świętym spokoju. Dom powinien być miejscem, w którym człowiek ma możliwość wyciszenia się i aby nikt tej ciszy nie mógł zakłócić. Niestety w blokach, kamienicach, bliźniaczej zabudowie, mieszkania czy domy przylegają do siebie. Tak bliskie sąsiedztwo może być krępujące. Osoby, które cenią sobie prywatność, coraz częściej decydują się na wygłuszenie pomieszczeń. Jak powinna wyglądać adaptacja akustyczna i co pomoże chronić nas przed hałasem?
Akustyczna aranżacja wnętrza
Izolacja akustyczna jest bardzo ważna w dwóch przypadkach - zarówno gdy chcemy uzyskać niezaburzoną niczym ciszę oraz gdy pragniemy nacieszyć się najlepszym dźwiękiem płynącym z odtwarzacza stereo. Pokój, gdzie znajduje się sprzęt grający powinniśmy zabezpieczyć przed hałasem z zewnątrz, tak aby delektować się czystymi, wyraźnymi i głębokimi dźwiękami.
Jaki materiał do akustyki pomieszczeń?
Kształt danego pomieszczenia ma wielki wpływ na akustykę. Akustycy jednomyślnie twierdzą, że najmniej wskazane są wnętrza wąskie, duże, w kształcie kwadratu. Zazwyczaj pomieszczenia mają równoległe względem siebie ściany, co jest niekorzystne dla dźwięku. Najlepsze efekty dźwiękowe można uzyskać w pomieszczeniu okrągłym lub owalnym. Jednak tak zbudowane są hale koncertowe, opery, itp. a nie zwykłe domy mieszkalne.
Gdy nie mamy możliwości zmiany kształtu pomieszczenia na rzecz akustyki, zawsze możemy zaaranżować odpowiednio wnętrze. Ważny jest materiał, którym wykańczamy ściany, ponieważ ma on ogromne znaczenie, jeśli chodzi o jakość odbioru dźwięku w pomieszczeniu - inna akustyka będzie w pokoju wyłożonym tapetą, a inna gdy są w nim panele drewniane. Niepolecane jest szkło, które odbija fale dźwiękowe i często wpada w rezonans, który zakłóca czystość odbioru dźwięku.
Maty, ekrany czy panele akustyczne?
Możemy zainstalować maty dźwiękoszczelne, ekrany, panele akustyczne. Ekrany nie powinny przylegać do ścian, a być minimalnie od nich odsunięte - wtedy możemy spodziewać się najlepszych efektów. Ile paneli należy ułożyć, aby poprawić akustykę? Oczywiście zależy to od wielkości danego pomieszczenia, w którym chcemy je zamontować. Zazwyczaj w średnim pokoju w bloku będziemy potrzebowali około dwunastu paneli.
Panele akustyczne nie tylko dla melomanów
Zarówno miłośnicy ciszy, jak i audiofile powinni zaopatrzyć swoje mieszkanie w panele akustyczne. Nie oferują one jedynie wyciszenia - wtedy nie byłyby aż tak popularne. Za co jeszcze je cenimy? Są świetną opcją, aby wpłynąć na estetykę mieszkania. Najbardziej pożądane są panele trójwymiarowe, które sprawiają że pomieszczenie staje się modne i ciekawe. Dopasują się one do każdego pokoju i stylu, ponieważ wybór faktur i barw jest bardzo szeroki. Oprócz tego można je oklejać tapetą lub pomalować na wybrany przez siebie kolor.
Montowanie paneli jest bardzo proste - nakłada się je bezpośrednio na ściany. Wszystkie bardzo dobrze chronią przed hałasem - zarówno tym z bocznych pomieszczeń, jak i tych z góry i z dołu. Więcej na muteboards.pl
Komentarze (0)