Wypad w góry – o czym pamiętać?

Udostępnij

Dla osób lubiących aktywność fizyczną w trudnym terenie poleca się trekking. Może być uprawiany w górach, np. w polskich Tatrach. Wędrowanie w takim miejscu nie tylko wzmocni organizm, ale i pozwoli cieszyć się wspaniałymi widokami. Trekking to także idealny sposób na odstresowanie się. Każdy miłośnik tej formy turystyki musi jednak przed wyprawą zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Co to oznacza?

 

Bez dobrego wyposażenia nie można udać się w góry. Wie o tym każdy entuzjasta wspinania się i wędrowania w wymagających warunkach zarówno terenowych, jak i klimatycznych. Przebywanie w górach wymaga dobrego przygotowania: nikt w końcu nie chciałby wędrować z niewygodnym plecakiem czy spać w niezbyt ciepłym śpiworze. Z tego też względu przed wybraniem się w góry należy dobrze przeanalizować, co będzie tam niezbędne. Bez wątpienia porządny plecak turystyczny czy śpiwór to podstawa.

 

Śpiwory – jak wybrać?

 

Spanie pod namiotem czy w hostelu powinno być zawsze równoznaczne z zakupem śpiwora. Ta „kołdra” turystyczna to absolutny „must have” każdego fana trekkingu. Wiele osób jednak zastanawia się, czym się kierować przy wyborze tego ocieplanego worka do spania. W końcu modeli dostępnych w sklepach jest mnóstwo i na pierwszy rzut oka niewiele się od siebie różnią. Na co zwrócić uwagę, kupując śpiwór?

  1. Komfort cieplny – powinien wynosić minimum 0°C, aby spełnił swoje zadanie. Może być nawet mniejszy, jeśli osoba uważa siebie za „zmarzlaka”.
  2. Budowa – do wyboru są śpiwory typu koperta oraz mumia. Koperty to najprostsze śpiwory o kształcie prostokąta, gwarantują sporo miejsca do spania, ale też są dość duże po złożeniu. Śpiwory mumie to bardziej dopasowane worki do spania, są cieplejsze i mniejsze po złożeniu od kopert. W sklepach dostępne są także śpiwory mumie poszerzone oraz elastyczne ze ściągaczami.
  3. Materiał – śpiwory mogą mieć wypełnienie naturalne lub sztuczne. Wypełnienie naturalne, czyli puch, to doskonały izolator, a ponadto dobrze się kompresuje (mówi o tym parametr Fill Power, który powinien wynosić minimum 600 CUI). Śpiwory z ociepliną puchową są też wyjątkowo lekkie. Wypełnienie sztuczne, składające się przede wszystkim na poliester, to ocieplina znacznie tańsza od naturalnej, jednak wykazująca gorsze właściwości termiczne. Warto jednak pamiętać, że śpiwory z takim wypełnieniem znacznie szybciej schną.

 

https://www.sklep-presto.pl/turystyka-i-rozrywka/biwak-i-kemping/spiwory-1546/

 

Plecaki turystyczne – jak wybrać?

 

Entuzjaści trekkingu dużo się przemieszczają, w związku z czym potrzebują dobrego plecaka turystycznego. Te specjalne plecaki znacznie ułatwiają przenoszenie dobytku w porównaniu z tradycyjnymi plecakami. Szereg udogodnień sprawia, że taki plecak niesie się przyjemniej, a ponadto można np. pić z niego wodę bez potrzeby postoju. Jakie powinny być plecaki turystyczne, aby spełniły swoje zadanie?

  1. Plecaki turystyczne powinny mieć ruchomy system nośny. Co to oznacza? Dzięki takiemu systemowi szelki można nie tylko wydłużać lub skracać, ale także przesuwać je w pionie, co pozwala dobrze dopasować plecak do tułowia.
  2. Stelaż to podstawowy element plecaka turystycznego. Najlepiej zdecydować się na modele z płaskownikami aluminiowymi lub profilami z tego samego materiału.
  3. Plecaki turystyczne muszą posiadać pas biodrowy oraz piersiowy, aby znacznie odciążyć ramiona podczas marszu czy wspinaczki.
  4. W plecakach trekkingowych przyda się także wbudowany bukłak na wodę, komin, praktyczne kieszonki czy nieprzemakalny pokrowiec, jeśli plecak nie jest wodoodporny.

 

Trekking to wspaniała forma turystyki, która pozwala się odprężyć, podziwiać piękne widoki i pobyć blisko natury. Ponadto wzmacnia i dotlenia organizm. Jednak przed udaniem się na wyprawę, należy zakupić właściwy sprzęt. Elementy obowiązkowe to śpiwór czy plecak turystyczny. Najlepiej kupować śpiwory typu mumia, bardzo ciepłe i niewielkie po złożeniu. Dobre plecaki turystyczne to modele ze stelażem, ruchomym systemem nośnym, pasem biodrowym i piersiowym oraz wyposażone w funkcjonalne dodatki, np. system Camelbak.

 

https://www.sklep-presto.pl/turystyka-i-rozrywka/bagaz-i-akcesoria/plecaki-turystyczne-1544/

Komentarze (0)

Zostaw komentarz