Jak się przygotować na pierwszy spacer z psem?

Udostępnij

Chociaż pierwszy spacer z psem powinien przyjemnością, często kończy się niepotrzebnym stresem dla obydwu stron. Wyrywanie się pupila ze smyczy czy też zrzucanie obroży to częsty widok w parkach. Jak zatem przygotować się do pierwszego wspólnego wyjścia, aby był on przyjemnością zarówno dla pupila, jak i opiekuna?

Spacery z psem – garść użytecznych informacji

Przede wszystkim warto mieć na uwadze to, iż pierwszy spacer z psem powinien się odbyć nie wcześniej niż po upływie dziesięciu dni od wykonania szczepienia odpornego, które zwykle przeprowadza się w dwunastym tygodniu życia pupila. Jest o niezwykle ważne, gdyż jeżeli zbyt wcześnie wyjdziemy ze szczeniakiem na zewnątrz, nie będzie on miał wystarczającej odporności, aby zmierzyć się z bakteriami i pasożytami, na które w trakcie spaceru może się z łatwością natknąć, na przykład wąchając odchody innych zwierzaków.

Ważne jest również to, aby stopniowo przyzwyczajać szczeniaka do przyszłych spacerów. Wówczas unikniemy nieprzyjemnych sytuacji, takich jak wyrywanie smyczy, gryzienie jej czy też zrzucanie obroży. Pies zaś będzie mniej zestresowany dzięki świadomości, jakie zachowania są akceptowane przez jego właściciela. Domowe przygotowanie pupila do spacerów jest zatem jak najbardziej wskazane.

W tym celu szczególnie przydatne okazać mogą się następujące akcesoria, które są niezbędne także w trakcie spacerów na zewnątrz:

  • obroża dla psa – na początek zakładajmy szczeniakowi obrożę tylko na kilka minut, stopniowo wydłużając czas jej noszenia. Zanim pupil przyzwyczai się do niej, może upłynąć sporo czasu. Przez ten okres będzie usilnie trzepał łebkiem, próbując ją sobie zrzucić – jest to całkiem normalne zachowanie. Z czasem jednak element ten przestanie mu doskwierać.

Wybierając obrożę dla psa, kierować powinniśmy się wiekiem psa. W pierwszych miesiącach życia i podczas pierwszego spaceru łańcuszek czy też obroża uciskowa nie sprawdzą się. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest model zapinany na sprzączkę, którą w każdej chwili możemy poluzować.

Po zapięciu obroży na szyi psa sprawdźmy, czy możemy włożyć weń dwa palce. Jeżeli tak, wszystko jest w porządku. Jeśli nie, oznacza to zbyt silny. Wówczas zapięcie trzeba poluzować. Kiedy chodzenie w obroży nie stanowi przeszkody dla psa, możemy zacząć naukę chodzenia na smyczy.

  • smycz dla psa – rozpoczynając domowe przygotowania do chodzenia na smyczy, musimy pamiętać, że jest to dla psa nienaturalny stan. Nic więc dziwnego, że początkowo będzie się wyrywał, zapierał, a nawet gryzł smycz, na wszelkie sposoby próbując się uwolnić. Może się również okręcać i zaplątywać.

W tym okresie naszym zadaniem będzie odwrócenie uwagi psa od smyczy. W tym celu możemy wykorzystać smakołyki lub zabawki. Ważną kwestią jest to, aby nie reagować na niechęć psa krzykiem. Z czasem przyzwyczai się ono do tego, iż przez pewien czas przebywa na uwięzi. Istotna jest jednak systematyczność – obrożę i smycz powinniśmy zakładać szczeniakowi codziennie, dzięki czemu łatwiej mu będzie je zaakceptować.

Wybierając smycz, możemy zdecydować się na model klasyczny, regulowany lub automatyczny. Ten ostatni zarezerwowany jest jednak dla zdyscyplinowanych psów, a od ciekawego świata szczeniaka trudno tego wymagać. Z tego względu w przypadku pierwszych spacerów lepszym rozwiązaniem będzie smycz klasyczna lub regulowana.

  • szelki dla psa – nieco innym rozwiązaniem niż obroża są szelki. To niezwykle wygodne rozwiązanie, które nie uciska gardła pupila oraz nie powoduje podduszania, uszkodzeń krtani czy też wad kręgosłupa, co w przypadku obroży może mieć miejsce. Rozwiązanie to poleca się jednak stosować, gdy pies jest nieco większy ma co najmniej rok.

Wybierając szelki dla psa, warto jednak mieć na uwadze także to, że źle dopasowana uprząż również nie będzie korzystna dla pupila. Może bowiem uszkodzić żebra czy też być przyczyną wad postawy.

 

Pierwszy spacer - jak się przygotować?

Kiedy domową naukę chodzenia w obroży i na smyczy mamy już za sobą, a nasz szczeniak osiągnął odpowiedni wiek, pora na pierwszy spacer na zewnątrz. Pamiętajmy o obowiązujących wówczas zasadach, które uczynią wyjście przyjemnym.

  1. Obrożę i smycz należy założyć przed wyjściem z psem na klatkę schodową. Wówczas zyskamy pewność, że nam nie ucieknie.
  1. Staramy się nie dopuścić do sytuacji, w której zwierzę wybiega przed nas i ciągnie za smycz.
  1. Nie spuszczamy szczeniaka ze smyczy. Zwierzę jest bowiem niezwykle ciekawe świata. Może zatem uciec, gdy ściągniemy smycz, a my będziemy zmuszeni ganiać za nim.

Pierwszy spacer wcale nie musi być stresującym wydarzeniem. Wystarczy, że odpowiednio przygotujemy psa do wyjścia i zadbamy o niezbędne wyposażenie, jakim jest smycz i obroża lub szelki. Dzięki temu spacer będzie stanowić atrakcję dla obydwu stron.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz