Posiadanie domu to marzenie wielu Polaków, ale wiąże się również z większą odpowiedzialnością. Aby jak najpewniej zabezpieczyć własny dobytek, stosuje się rozbudowane systemy zabezpieczeń. Rdzeniem każdego systemu jest centrala alarmowa.
Centrala alarmowa – podstawa każdego systemu zabezpieczeń
Kompletny zestaw zabezpieczeń nie ogranicza się do jednego urządzenia, a kamery do monitoringu nie mogłyby pracować efektywnie, gdyby nie dodatkowa infrastruktura zabezpieczeniowa. W skład całościowego zestawu wchodzi wiele rodzajów urządzeń, jednak na jednym ciąży niewątpliwie największa odpowiedzialność.
Centrala alarmowa to najważniejsza część każdego systemu, która z pewnością może być nazwana jego rdzeniem. Najlepsze produkty tego typu dostępne są m.in. w tym miejscu: https://ivolta.pl/integra-64-centrala-alarmowa/1161/produkt/. Centrala alarmowa, zwana także płytą główną, jest podzespołem, do którego trafiają wszystkie informacje od pozostałych elementów systemu zabezpieczeniowego. Urządzenie to odpowiedzialne jest również za prawidłowe działanie pozostałych części składowych systemu. Współcześnie centrale zabezpieczeń pełnią także funkcje dodatkowe, związane z rozwijającymi się technologiami pokroju internetu rzeczy oraz inteligentnego domu. Do tego typu dodatkowych funkcjonalności zalicza się więc m.in. sterowanie roletami, oświetleniem, niektórymi sprzętami RTV i AGD, wejściem do garażu czy oświetleniem wewnętrznym i zewnętrznym domu.
Pozostałe elementy sieci zabezpieczeń domu
System zabezpieczeń byłby niekompletny, gdyby nie zawierał urządzeń o charakterze detekcyjnym (wykrywającym), sygnalizacyjnym i komunikacyjnym. W skład pierwszej kategorii wchodzą różnego rodzaju czujki alarmowe oraz kamery do monitoringu. Te ostatnie, swoiste „oczy” systemu zabezpieczeniowego, muszą być podłączone do rejestratorów, odpowiadających za przekazywanie sygnału wideo z kamer.
Urządzenia sygnalizacyjne można podzielić m.in. na sygnalizatory optyczne, akustyczne i sygnalizatory optyczno-akustyczne. Oprócz informowania o niepożądanej zmianie, nawet nieuruchomione, pełnią pewne funkcje prewencyjne.
Produkty o charakterze komunikacyjnym odpowiadają za przekazywanie informacji o wykrytych przez system, potencjalnie niepożądanych, zmianach. W przeciwieństwie do sygnalizatorów działają one nie tylko lokalnie. Sprawne systemy zabezpieczeń mogą m.in. informować domownika, będącego poza miejscem zamieszkania, o incydencie poprzez wiadomość SMS. W skład kompletnego systemu zabezpieczeń wchodzą także: monitor podłączony do rejestratora, pamięć, okablowanie i zasilacze wraz z zabezpieczeniami wewnętrznymi.
Komentarze (0)